Jakich nawyków ekologicznych uczyć nasze dzieci? 

Tegoroczne lato jest najcieplejsze w ciągu ostatnich kilkunastu lat! Gdzie są te przejściowe temperatury?? Albo jest bardzo gorąco, albo bardzo zimno. Gdzie te 15, 16 stopni, z lekkim promieniem słońca?! Ewidentnie coś się dzieje w klimacie na naszych oczach… Dziadkowie pamiętają czasy, kiedy w zimie było – 30 stopni, a ja odkąd jestem w Polsce nie widziałam takich temperatur. Nadmienię, że mieszkam tu już od 20 lat.

Model: Ja (Uyanga Bayarkhuu)
Photo:  Krysztof Kędracki (http://kedracki.pl/)
Make Up & Hair: Ja (Uyanga Bayarkhuu)
Fashion: Ja (Uyanga Bayarkhuu)

Ostatnio jest bardzo głośno o plastikowych wyspach w morzach i oceanach. Niby każdego z nas to nie dotyczy, ale jeśli każdy człowiek na ziemi będzie miał takie podejście, to przewiduję szybki i marny koniec świata.

Planeta przetrwa, jednak co na niej będzie?
Jaki świat zastaną nasze dzieci? Czy nie mamy obowiązku sprzątać po sobie również będąc mieszkańcami tej planety?

Uczmy dzieci dobrych nawyków dbania o planetę, a dzięki temu istnieje większa szansa, że będą żyć w otoczeniu pięknej natury. Pamiętajmy, że każde działanie zanieczyszczające nasz ekosystem prowadzi do destrukcji Ziemi, a nawet wyginięcia wszystkich zwierząt i roślin.

Edukacja dzieci w kwestii ekologii i wdrażanie w życie tych dobrych nawyków, może nam sprawić wiele trudu. Jednak jeżeli my, jako rodzice będziemy uznawać to za coś normalnego, jak pewnego rodzaju standard – będzie nam dużo łatwiej nauczyć tego nasze pociechy.

Najprościej mówiąc traktujmy temat ekologii na równi z kulturą osobistą naszych dzieci. Jak często uczymy nasze dzieci “magicznych słów”. Raczej staramy się każdego dnia przypominać im o tym, że należy mówić “przepraszam”, “dziękuję”, itp. W ten sam sposób uczmy ich oszczędzania wody, segregowania śmieci czy wyłączania niepotrzebnych świateł. Takich małych kroczków jest dużo!

Oszczędzanie wody

Przede wszystkim starajmy się wytłumaczyć dzieciom, dlaczego mamy oszczędzać wodę. Woda to nasze źródło życia, zwierzęta, rośliny, ludzie – wszyscy potrzebujemy wody, także w przemyśle i gospodarstwach domowych. Kiedy powiedziałam o tym mojemu synkowi – odpowiedział, że “jest jej wystarczająco dużo w oceanach i morzach, dlatego nie trzeba jej oszczędzać…”. Od razu wytłumaczyłam mu, że tamta woda nie nadaje się do picia. Był bardzo zdziwiony i dopiero od tamtego momentu zaczął rozumieć sens oszczędzania wody.

Starajmy się przyzwyczajać dzieci do szybkich pryszniców, zamiast długich kąpieli w wannie pełnej wody.  Wiadomo, że kąpiel to dla dziecka świetna zabawa, bo jest dużo piany i mogą kąpać się z zabawkami, ale prysznic może być równie przyjemny. 🙂 W zmianie tego nawyku może nam pomóc mierzenie czasu od wejścia pod prysznic do całkowitego umycia. Dzieci każdą rywalizację odbierają jako zabawę, więc istnieje duża szansa, że spodoba się im pomysł szybkich pryszniców. Oczywiście wszystko ze zdrowym rozsądkiem… Dopilnujmy, aby dziecko dokładnie się umyło i warto dokupić gumową matę antypoślizgową dla bezpieczeństwa.

Dodatkowo możemy kupić dziecku żel pod prysznic, który sam sobie wybierze. Umówmy się – nawet dla dorosłych prysznic jest dużo przyjemniejszy jeżeli, korzystają z pięknie pachnących żeli pod prysznic… 😉

Oprócz pryszniców przypominajmy, żeby podczas mycia zębów woda nie leciała ciągle z kranu.

Segregacja śmieci

Segregacja odpadów to już nie tylko dobry nawyk, ale również obowiązek. Coraz częściej w Polsce słyszy się o dużych karach finansowych nakładanych na osoby nie segregujące śmieci. Pokazujmy naszym dzieciom, że my sami codziennie segregujemy śmieci i że w naszym domu jest to podstawowa zasada. Żeby ułatwić to zadanie naszym pociechom możemy postawić w kuchni kilka śmietników i na każdym przykleić kartę, na której napiszemy albo narysujemy co można do danego pojemnika wrzucić. Przykładowo na pojemnik na metal można przykleić rysunek metalowej puszki. Dla mniej utalentowanych artystycznie – możemy zakupić gotowe naklejki albo wydrukować obrazki z internetu. 😉

Powinniśmy też uczyć naszych dzieci zbierania plastikowych nakrętek, które później można oddać do różnych organizacji na cele charytatywne. W ten sposób pomagamy innym i dbamy o planetę jednocześnie!

Dobrym pomysłem na edukacyjno-ekologiczną zabawę będzie zrywanie etykiet i zgniatanie plastikowych butelek przed wrzuceniem do kosza. Dodatkowo to doskonały sposób na wyładowanie energii u dziecka i udoskonalenie zdolności manualnej.

Osobiście polecam również kupowanie dzieciom wielorazowych butelek na wodę z filtrem. Dzięki temu ograniczymy ilość odpadów, chronimy planetę oraz dbamy o zdrowie dziecka, bo woda jest dużo zdrowsza niż słodzone napoje! 🙂

Oszczędzanie prądu

Rzeczą podstawową jest przypominanie dziecku o wyłączaniu światła po wyjściu z pomieszczenia. Pamiętajmy jednak że prąd to nie tylko światło. Dzieci są coraz bardziej wdrożone w technologie i mają różne konsole do gier, telefony, tablety, itp. Zwracajmy uwagę, żeby dziecko nie ładowało urządzeń przez cały czas korzystania z nich. Urządzenia stale podłączone do ładowania, to prawdopodobnie największy pożeracz energii, nie wspominając już o samych ładowarkach wpiętych w kontakt (nie dość, że nie pełni to żadnej funkcji, bo nic nie ładuje to jeszcze znacznie zwiększa rachunki za prąd)!!

Dodatkowo niektórzy rodzice włączają dzieciom światło do snu, które pali się całą noc… Zamiast tego możemy kupić małe, energooszczędne lampki nocne (takie lampki nie tylko zużywają mniej energii, ale też poprawią jakość snu).

Dbanie o środowisko na zewnątrz

Oprócz nawyków które powinno się wprowadzać w domu, pamiętajmy też o wyrzucaniu śmieci (np. puste butelki, czy papierki po batonikach) w odpowiednie, przeznaczone do tego pojemniki. Czas wakacji to idealny moment na wpajanie dzieciom tych zasad. Pilnujmy dzieci aby, wszelkie puste pojemniki i papierki schowały do plecaka, albo dali je rodzicom na przechowanie, dopóki nie pojawi się na horyzoncie jakiś śmietnik. 😉

W wyjaśnieniu dzieciom dlaczego dbanie o planetę jest tak ważne, pomaga również Dzień Ziemi. Wzięcie udziału w takiej akcji całą rodziną, to nie tylko doskonały pomysł na produktywne spędzenie wolnego czasu, ale również lekcja życia dla naszych dzieci.

Czy zbieracie nakrętki i baterie, wyjmujecie z gniazdka ładowarkę kiedy nieużywana? Co jeszcze robicie razem z dziećmi? Koniecznie podzielcie się z komentarzach! 🙂

Dress: @militanikonorov
Photo: @kedracki.pl

Pozostańmy w kontakcie!

Zaobserwuj moje profile:

Follows
Share This