Jak radzić sobie z hejtem? Skuteczny sposób na zmianę nastawienia

Zdarza się już często, że zło i nienawiść rozpanoszy się i zasiewa w naszych sercach ogromną pustkę, żal i niedowierzanie. Ja również doświadczyłam hejtu, i wiem jak bolesne i rujnujące mogą być jedynie słowa, bezkarne oszczerstwa lub wyśmiewanie, i to jeszcze od zupełnie nieznajomego.

Zasada jest prosta – hejt powstaje niezależnie od okoliczności hejtowanego.

  • Kiedy ktoś pokazuje życie idealne, to wytykają mu fałszerstwo, jakby im miało to ulżyć w niedoli.
  • Kiedy ktoś pokazuje życie nie-idealne, to zarzucają, że udaje, bo ma przecież o wiele łatwiej niż on/ona.

Czym właściwie jest ten HEJT i jak sobie z nim radzić?

Model: Ja (Uyanga Bayarkhuu)
Photo: Emilia Lyon (https://emilialyon.com/)
Make Up & Hair: Agnieszka Chabera (Ray of Sunshine)
Fashion: Emilia Lyon (https://emilialyon.com/)

– Hejt (od angielskiego “hate”, czyli “nienawiść”) to inaczej obraźliwy, agresywny gest lub komentarz o jakiejś osobie. Wypowiedzi i treści publikowane przez  hejterów nie mają żadnej wartości, a ich jedynym celem jest sprawienie komuś przykrości. Zazwyczaj pierwsze co przychodzi nam do głowy to: “…ale dlaczego ktoś mógłby chcieć zranić drugiego człowieka bez powodu?”. Sęk w tym, że hejterzy mają swoje powody, ale to nie my jesteśmy tym powodem!

Dlaczego ludzie hejtują innych?

Według badań aż 11% internautów przyznaje się do hejtowania innych w sieci. Warto też zaznaczyć, że wiele osób się do tego nie przyznaje, a nawet wypiera się takich zachowań! Najczęściej przyczyną hejtu jest zazdrość, niezadowolenie z własnego życia, oraz przykre i bolesne doświadczenia.

Prosty przykład: Jeżeli hejter obserwuje w sieci życie, pięknej kobiety, która żyje na wysokim poziomie, ma przystojnego męża i do tego dużo podróżuje, a on sam ledwo wiąże koniec z końcem – duże prawdopodobieństwo, że w przypływie zazdrości i frustracji napisze obraźliwy komentarz w stosunku tej kobiety, wyjaśniając, że “zrobiła karierę przez łóżko”, albo “na pewno zarabia na przekrętach”. Takie zachowanie jest absurdalne, a jednak często możemy obserwować w sieci tego typu komentarze.

Ludzie mają tendencję to ciągłego oceniania innych oraz przedstawiania swojej opinii, a Internet jest doskonałym miejscem do dokonywania takich osądów, ponieważ w sieci każdy może być anonimowy.

Skoro hejt w XXI wieku jest tak powszechny, jak powinniśmy sobie z nim radzić?

 

Jak radzić sobie z hejtem?

1. Pogódź się z tym, że każdemu nie dogodzisz

Żyjemy w czasach, w których wielu ludzi intensywnie publikuje w sieci swoje zdjęcia, opinie na różne tematy, a nawet opisuje ważne momenty w życiu, wplatając w to swoje przeżycia… I NIE MA W TYM NIC ZŁEGO! Nikt nie zmusza innych ludzi do przeglądania ich profilów w mediach społecznościowych. Jednak zawsze znajdzie się osoba, której może się to nie spodobać.

Kiedy ktoś nas obraża i krytykuje, najczęstszym błędem jest myślenie “faktycznie jest ze mną coś nie tak”, “on ma rację, jestem beznadziejna”… TO BŁĄD! Myśląc w ten sposób, dajemy ogromną satysfakcję osobom które nas hejtują, bo o to właśnie im chodzi, żebyśmy się przejęli ich opinią, albo – co gorsza – popadli w depresję!

W drodze na swój szczyt zawsze napotkasz trudności, nieprzychylnych ludzi i słowa, które mogą zranić… Jednak nie poddawaj się , dobro się obroni! Ludzie z natury nie są źli, mimo wszystko to mniejszość.

2. Nie tłumacz się 

Nie ma nic gorszego, niż wdać się w przepychankę słowną z hejterem. To walka z wiatrakami skazana na niepowodzenie. Nie ważne ile mielibyśmy dobrych argumentów – ta osoba zawsze znajdzie sposób, żeby obrócić każde słowo przeciwko nam.

Kiedy już spotkasz się z nieprzychylnym komentarzem, masz dwa sposoby:

  1. Usuń komentarz i zapomnij o jego istnieniu.
  2. To dosyć kontrowersyjna metoda często stosowana przez celebrytów, którzy spotykają się z hejtem praktycznie w każdym momencie ich życia: Doprowadź do zakłopotania hejtera. Przykładowo po otrzymaniu komentarza “jak można być tak grubym”, możesz odpowiedzieć: “miło mi, że martwisz się o moje zdrowie i figurę, ale kocham swoje ciało :)”. Szansa na to, że hejter po raz kolejny się odezwie, jest dosyć mała.

Głowa do góry! Pokaż im, że znasz swoją wartość i nie trać czasu na zbędne dyskusje. Pamiętaj! Hejterzy mają pożywkę z tego, że się denerwujesz, więc nie dawaj im tej satysfakcji i nie okazuj słabości. Zło dobrem zwyciężaj!

3. Traktuj takie osoby z przymrużeniem oka

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ktoś, kto hejtuje innych jest tak naprawdę bardzo nieszczęśliwy i próbuje “ukarać” ich za swój los. Hejter często zazdrości swoim ofiarom, popularności, zarobków, pasji, rodziny, wyglądu i wielu innych rzeczy. Jeżeli ktoś obraża cię w sieci, spróbuj odwrócić myślenie. Zamiast zastanawiać się, co robisz źle, pomyśl o tym, jak piękne i bajkowe musi być twoje życie, że ktoś zadaje sobie tyle trudu, żeby obserwować twój profil, czytać twoje posty i poświęcić czas na napisanie komentarza tylko dlatego, że czegoś ci zazdrości 😉

4. Jeżeli problem się pogłębia – sięgnij po pomoc

Kiedy hejter nie daje za wygraną i stara się za wszelką cenę uprzykrzyć ci życie, nie daj sobą pomiatać i sięgnij po radykalne środki! Na stronie HEJTstop.pl możesz podać link pod którym znajduje się komentarz, a adminitratorzy zgłoszą sprawę organom ścigania. Nie musisz być obiektem hejtu. Wystarczy, że zauważysz obraźliwy komentarz.

Pamiętaj, nie bądź obojętny na krzywdę ludzką. Nie każdy ma tyle siły i odwagi, aby walczyć z tym paskudztwem, jakim jest hejt!

Podsumowując

Nikt nie przeżyje twojego życia za Ciebie, więc rób to, co kochasz, osiągaj swoje cele i nie oglądaj się za siebie. Co Cię nie zabije to Cię wzmocni! 🙂

Przesłanie do hejterów: Nic nie wiesz o moim życiu, więc dalej tocz walkę o swoje życie! Każdy jest kowalem swojego losu… I nie gadaj, że komuś jest łatwiej, bo Tobie nie będzie lżej w taki sposób!

Jakie są twoje doświadczenia? A może masz własne sprawdzone sposoby na ochronę przed hejtem? Podziel się w komentarzu!

 

Pozostańmy w kontakcie!

Zaobserwuj moje profile:

Follows
Share This